GSO Test

Governing body members

St Thomas More Catholic
Comprehensive School

Organisation of the
Governing Board 2022-2023

 

TRUSTEE APPOINTED BY APPOINTMENT DATE TERM OF OFFICE
Mrs E Holdsworth - Chair Foundation 25/11/2019 4 Years
Mrs P Essam - Vice Chair Foundation 20/01/2020 4 Years
Mr N Tildesley - Vice Chair Foundation 09/11/2020 4 Years
Mr S Sharp Headteacher 01/09/2020 4 Years
Mr M Linane Foundation 20/01/2020 4 Years
Mr M Harris Co-Opted 09/11/2020 4 Years
Mrs C Murray Foundation 20/04/2022 4 Years
Mr M Rebbitt Staff Governor 4 Years
Mr M Jones Parent Governor 03/04/2019 4 Years
Mr S Ross-Wilden Parent Governor 03/04/2019 4 Years
 
COMMITTEES
Management & Resources Curriculum Premises sub group Pay & Staffing
Mr M Harris - Chair Mrs E Holdsworth - Chair Mr M Jones - Chair Mrs E Holdsworth
Mrs E Holdsworth Mr S Sharp Mr M Linane Mrs P Essam
Mr S Sharp Mr S Ross-Wilden Mr S Sharp Mr S Sharp (Adviser)
Mr M Jones Mrs P Essam Mrs V McLaughlin (Adviser)
Mr M Linane Mr N Tildesley Ms L Spurr (Adviser)
Mrs V McLaughlin (non voting) Mr C Doe (non voting) Mr R Cook (Adviser)
Mr T Collier (Adviser)
Mr P Singh (Adviser)
Pupil Discipline Admissions Staff Dismissal / Pay Appeals Appeals
As required. Clerk to action accordingly Mrs E Holdsworth - Chair Mrs E Holdsworth As required. Clerk to action accordingly
Mr S Sharp TBC
Mrs G Stockman (Adviser)
Governors appointed for Head Teacher Performance Management Review Officer
Mrs E Holdsworth Mrs E Holdsworth
Mrs P Essam