Governance

Governing Body Members

Organisation of the Governing Board 2022-2023

Trustee Appointed By Appointment Date Term of Office
Mr S Sharp Headteacher 01/09/2020 4 Years

Mrs E Holdsworth - Chair

Foundation

25/11/2019

4 Years

Mrs P Essam - Vice Chair

Foundation

20/01/2020

4 Years

Mr M Linane

Foundation

20/01/2020

4 Years

Mrs C Murray

Foundation

20/04/2022

4 Years

Vacancy Foundation   4 Years
Vacancy Foundation   4 Years
Vacancy Foundation   4 Years

Mr M Rebbitt

Staff Governor

10/02/2022

4 Years

Mr M Jones

Parent Governor

03/04/2019

4 Years

Mr S Ross-Wilden

Parent Governor

03/04/2019

4 Years

Vacancy Co Opted Governor    

 

Committees

Management & Resources

Curriculum

Pay & Staffing

Admissions

Mr M Linane
Chair

Mrs P Essam
Chair
Mrs P Essam
Chair
Mrs E
Holdsworth
Chair

Mrs E Holdsworth

Mrs E Holdsworth

Mrs E Holdsworth

Mrs C A Murray
Mr M Jones

Mr S Ross-Wilden

Mr S Sharp (Advisor)

Mr S Sharp
Mr S Sharp Mrs C A Murray

 

Mrs G Stockman (Clerk)
Mrs C Bryson (non voting) Mr S Sharp   TBC (Advisor)

Mrs V McLaughlin (non voting)

Mr M Rebbitt

   
  Mr C Doe (non voting)

 

 
  Mrs C Bryson (non voting)

 

 
Pupil Discipline

Staff Dismissal/Pay Appeals

Appeals

As required. Clerk to action accordingly

As required. Clerk to action accordingly

As required. Clerk to action accordingly

Governors appointed for Head Teacher Performance Management

Review Officer

Mrs E Holdsworth

Mrs E Holdsworth

Mrs P Essam